CV po niemiecku – wzór, przykłady, zasady pisania

Jak napisać CV po niemiecku?

CV po niemiecku z pewnością przyda nam się, gdy szukamy pracy w Niemczech i Austrii. Napisanie poprawnego oraz profesjonalnego CV jest dość trudnym i ważnym zadaniem, więc nie powinniśmy robić tego na szybko. Powinniśmy dobrze je przemyśleć i sprawić aby jak najlepiej wypadło w oczach potencjalnego pracodawcy. W końcu to od niego zależy czy uda nam się zdobyć pracę. W tym artykule znajdziecie kilka wskazówek, jak napisać dobre CV po niemiecku oraz wzór CV po niemiecku.

O czym należy pamiętać przy pisaniu CV

Na to powinniśmy zwracać uwagę przy pisaniu CV po niemiecku:

• Nie istnieje jeden prawidłowy sposób na napisanie dobrego CV, ale istnieje zbiór rad i wskazówek, do których powinniśmy się stosować

• W języku niemieckim CV to Lebenslauf. Nie stosuje się tam w oficjalnych dokumentach określenia Curriculum Vitae.

• CV powinno być niezbyt długie (max. 2 strony formatu A4) oraz napisane w zwięzły sposób, jednocześnie przekazując wszystkie ważne informacje. Pisząc je powinniśmy zawrzeć przydatne szczegóły, np. podając nasze stanowisko, należy podać również firmę dla której się pracowało oraz nasze obowiązki tam pełnione.

• Najważniejsze w całym CV jest podanie naszego doświadczenia zawodowego. Dobrze, jeśli to ta część też jest tą największą. Inaczej niż w Polsce, zakres naszego doświadczenie nie powinien być profilowany pod stanowisko, zamieszczamy w nim pełną listę naszych pracodawców. Można również pochwalić się swoimi osiągnięciami, najlepiej w formie danych. Jeśli np. jesteśmy przedstawicielem handlowym, możemy załączyć dokumenty zawierające wyniki sprzedaży ze wcześniejszych stanowisk. Doświadczenie zawodowe można również uprzedzić „profilem zawodowym”, tj. krótkim opisem kandydata.

• Przy podawaniu naszych umiejętności nie powinniśmy kłamać, jednak nie powinniśmy być zbyt skromni. Opisując swoje kwalifikacje powinniśmy robić to rzetelnie i uczciwie.

• Nie powinniśmy wypisywać rzeczy zbyt oczywistych / nieistotnych. Jeśli duża ilość informacji w naszym CV jest zbędna, utrudnia to tylko pracę rekruterowi, oraz ukrywa w gąszczu tekstu nasze najważniejsze zalety, które powinny być wyeksponowane.

• „Stan cywilny: kawaler / niezamężna” to po niemiecku „Familienstand: ledig”.

 

Z czego powinno się składać CV?

CV składa się  5 podstawowych elementów o ustalonej kolejności. Dane osobowe, informacje o edukacji, informacje o zatrudnieniu,  informacje o posiadanych przez nas umiejętności oraz referencje wcześniejszych pracodawców. Bardzo ważne jest podanie nagłówka „Lebenslauf”.

1. Persönliche Daten

Tutaj podajemy informacje o nas. Powinniśmy podać imię, nazwisko, adres, datę urodzenia numer telefonu oraz adres mailowy.

Name:

Adresse:

Telefon:

E-mail:

Geburtsdatum:

Familienstand:

2. Schulische Ausbildung

W tej części wpisujemy informacje o naszej edukacji, podając je w porządku odwrotnie chronologicznym, czyli cofając się w przeszłość. Na samej górze powinno być nasze ostatnie stanowisko/miejsce pracy/nauki, a niżej to co było wcześniej, jednak nie powinniśmy cofać się zbyt daleko. Pisząc o naszych szkołach piszmy tylko ogólne nazwy. Zamiast I LO im. … (Imię patrona) w … (miejscowość) wystarczy napisać: Realschule in … (miejscowość). Nazwy szkół piszmy po niemiecku.

3. Arbeitserfahrung

W tym miejscu opisujemy przebieg naszej kariery zawodowej, stanowiska na których byliśmy do dnia dzisiejszego. Należy przy tym pamiętać, że powinniśmy opisać zakres pełnionych przez nas obowiązków i funkcje pełnione na danym stanowisku, a nie tylko samo miejsce pracy. Przydatny jest tu zwrot: „Meine Verantwortungen umfassten:” pozwalający nam wymienić nasz zbiór obowiązków na byłych stanowiskach.

4. Ausbildungen und erworbene Fertigkeiten

Tutaj oipszemy nasze dodatkowe umiejętności, takie jak znajomość języków obcych, kategorie naszego prawa jazdy, ukończone kursy, szkolenia i zdobyte licencje.

5. Referenzen

W ostatniej części możemy podać referencje od naszych poprzednich pracodawców.

To już wszystko co należy wiedzieć o pisaniu CV. Przykładowe CV po niemiecku znajdziecie w linku poniżej.

W tworzeniu CV po niemiecku może pomóc kreator CV online, których wiele można znaleźć w internecie.

 

CV po niemiecku – wzór

Przykład CV po niemiecku nr 1 – ogrodnik miejski

 

Persönliche Daten

Name: Peter Hofman
Geburtsdatum: 20.05.1980
Adresse: Zum Diek 20, 42781 Wuppertal
Telefon: 666777888
E-Mail: p.hofman@web.com

Schulische Ausbildung

2001-2009 Emil-Barth Gymnasium Wuppertal
2009-2013 TBS Solingen, Berufkolleg BKO Haan

Arbeitserfahrung

2009-2013 Azubi bei der Stadt Haan

Ausbildungen und erworbene Fertigkeiten

Sprachkentnisse:

Englisch – Fortgeschritten

Japanisch – Anfänger

Führerschein: Kategorie B, seit 2004

Andere: PC Programme: Microsoft Office

Hobbys: Angeln

 

Jak napisać list motywacyjny po niemiecku?

Rozmowa kwalifikacyjna po niemiecku

 

CV po niemiecku przykład – wersja PDF

 

Oto przykładowe CV po niemiecku. Jeśli chcesz stworzyć własny wzór CV po niemiecku napisz go w komentarzu, a my umieścimy go na stronie :)

cv po niemiecku wzór

Ocena: 4/5 (liczba głosów:1)

11 komentarzy

 1. Witam,prosze o szablon pusty do wypelnienia wlasnego cv po niemiecku o prosty w wersji Pdf dziekuje-Damian Dlugosz

 2. Witam. Bardzo proszę o szablon CV w języku niemieckim.
  Poszukuję pracy jako kierowca CE.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam
  Daniel

 3. Witam potrzebuje szablonu CV w jezyku niemieckim , praca ma byc jako pracownik produkcji, z gory dziekuje i pozdrawiam

 4. Witam.
  PROSZE o szablon CV w języku niemieckim.
  Poszukuję pracy jako opiekunka do domu spokojnej starości.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam
  Dorota

 5. Witam,poproszę o szablon CV po niemiecku .
  Szukam pracy jako opiekunka w domu spokojnej starości.
  Dziękuję i pozdrawiam

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *