Opis obrazka po niemiecku –  matura ustna

Jak powinien wyglądać opis obrazka po niemiecku

Opis obrazka po niemiecku najczęściej pojawia się na maturze ustnej z języka niemieckiego, chociaż możemy mieć z nim do czynienia również w szkole, w ramach różnych ćwiczeń. Może się on również przydać w życiu codziennym.


Na maturze ustnej musimy potrafić płynnie formułować nasze myśli oraz umiejętne wyrażać je w języku niemieckim. Nasz opis musi być też zgodny z ustalonymi zasadami opisu, które przybliżymy wam poniżej.

Opis obrazka po niemiecku – o czym należy pamiętać

Opisywanie obrazka po niemiecku możemy sobie wyobrazić tak jak opisywanie obrazu osobie niewidomej – musimy jak najdokładniej opisać każdy szczegół. Oprócz tego opisując obrazek po niemiecku należy zachować odpowiednie reguły. Przede wszystkim:

1. Zanim zaczniesz mówisz, skup się oraz pomyśl co chciałbyś powiedzieć. Pamiętaj że należy przechodzić od ogółu do szczegółu, więc zanim zaczniesz opisywać coś dokładniej musisz mieć pewność że przekazałeś wszystkie ogólniejsze informacje.

2. Opis obrazka zaczynamy od zwrotu „Auf dem Bild sehe ich…” lub  „Auf dem Bild ist … zu sehen”.

3. Później przechodzimy do opisu dwóch płaszczyzn, są to: Vordergrund (pierwszy plan) oraz Hintergrund (tło). Poszczególne elementy możesz lokalizować również za pomocą zwrotów „in der Mitte vom Bild”, „oben/unten”.


4. Po opisaniu tego co widzisz na pierwszym i drugim planie oraz ogólnym opisie obrazu, należy przejść do opisywania szczegółów. Jeśli na obrazku przedstawione są osoby,w przypadku każdej z nich należy podać ich płeć, szacowany wiek (dziecko/dorosły), jak wygląda, w co jest ubrany, co robi, oraz jaki ma wyraz twarzy. Możemy przy tym też wysuwać różne tezy np. jeśli osoba się uśmiecha, możemy przypuszczać, że dobrze się bawi np. „Ich denke sie hat viel Spaß”, „Ich denke sie sind fröhlich weil sie lachen”. Natomiast jeśli osoby są smutne lub zmartwione możemy powiedzieć że coś je trapi np. „Sie scheint traurig zu sein.”, „Ich glaube es ist etwas schlimmes passiert, da er grimmig guckt”.

5. Jeśli jesteś w stanie budować dobrze sformułowane, złożone zdania, nie bój się ich używać. Unikaj prostych zdań zawierających kilka słowa typu „Er lacht”, „Sie ist glücklich”, „Sie spielen Fußball”.

6. Gdy już uznasz, że powiedziałeś wszystko na temat danego obrazka, zakończ opis słowami typu: „Ich glaube das war alles”, „Haben sie noch Fragen?”, „Ich weiss nicht, was ich noch sagen könnte”.

 

Przykładowe opisy obrazka po niemiecku

 

Przydatne zwroty

Auf dem Bild sehe ich … – Na obrazku widzę …

Das Bild stellt … dar. – Obrazek przedstawia …

Das Bild zeigt … – Obrazek ukazuje …

Im Fordergrund / Hintergrund sehe ich … – Na pierwszym planie / W tle widzę …

In der Mitte  … – W środku …

Oben / Unten … – Na górze / Na dole …

Dort sind 3  Personnen. Zwei Männer und eine Frau. – Jest tam 3 ludzi. Dwóch mężczyzn i jedna kobieta.

Es scheint, als seien sie … – Oni wydają się …

Er / Sie sieht glücklich / traurig aus. – On / Ona wygląda na szczęśliw(ego/ą) na smutn(ego/ą)

Sie (spielen) wahrscheinlich (Computerspiele). – Oni prawdopodobnie … (grają w gry komputerowe)

Ich glaube, dass … – Wydaje mi się że …

Sie trägt … – On nosi …

Sie ist warscheinlich 18 Jahre alt … – Ona ma prawdopodobnie 18 lat …

Ich glaube, ich habe alles zum Bild gesagt. – Przypuszczam że powiedziałem wszystko o tym obrazku.

 

Jeśli znacie jeszcze jakieś zwroty przydatne podczas pisania opisu obrazka po niemiecku, napiszcie je w komentarzu a my umieścimy je na stronie. Z góry dzięki :)

Opis obrazka po niemiecku
Oceń artykuł

One thought on “Opis obrazka po niemiecku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *