E-mail po niemiecku

E-mail po niemiecku często pojawia się na maturze podstawowej jako forma wypowiedzi pisemnej. Najczęściej jest to mail prywatny, do kolegi lub koleżanki, więc zazwyczaj ma formę bardziej nieoficjalną. Zwykle naszym zadaniem jest opisanie jakiejś zaistniałej sytuacji lub zaproszenie na różne wydarzenia, zamieszczając w tym opisie informacje, które są podane w poleceniu.

E-mail po niemiecku – zasady pisania

W e-mailu oceniane są treść, spójność wypowiedzi oraz poprawność językowa. E-mail nie posiada żadnego ścisłego schematu jak np. list, ale należy go pisać estetycznie i przejrzyście. Najważniejsze jest przede wszystkim przekazanie wszystkich informacji podanych w poleceniu. Przykładowy schemat e-mailu wygląda tak:

Powitanie adresata

np.

Hi Jan, – Cześć Jan,

Opisanie zaistniałej sytuacji / przeżycia lub zaproszenie na wydarzenie oraz przekazanie wszystkich informacji

np.

Gestern habe ich Dollar John in der Stadt getroffen. Ich habe ihn angesprochen, wir haben etwas geplaudert und plötzlich … – Wczoraj spotkałem Dollar Johna w mieście. Podszedłem do niego, trochę pogadaliśmy i nagle …

Zapytanie adresata o własne samopoczucie oraz pożegnanie

np.

Und wie geht es dir so? – A jak tam u Ciebie?
Gruß, XYZ. – Pozdrowienia, XYZ.

 

E-mail po niemiecku – przydatne zwroty

Hi / Hallo Jamie – Cześć Jamie

Tut mir Leid, dass ich so lange nichts geschrieben habe. – Przepraszam, że tak długo się nie odzywałem.

Es ist eine Weile her, dass wir uns geschrieben haben. – Sporo czasu już do siebie nie pisaliśmy.

Ich schreibe weil … – Piszę, ponieważ …

Was gibt es neues? – Co tam nowego u Ciebie?

Ich wollte dir mitteilen, dass … – Chciałem Cię poinformować o …

Ich wollte dir  berichten, dass … – Chciałem Ci opowiedzieć o …

Du wirst nicht glauben was mir passiert ist! – Nie uwierzysz co mi się przydarzyło!

Diese Situation war … – Ta sytuacja była …

Ich warte auf deine Antwort. – Czekam na Twoją odpowiedź.

Grüße … von mir. – Pozdrów ode mnie …

Schreib schnell zurück. – Odpisz szybko.

Schreib zurück, wenn … – Odpisz, gdy …

Wie geht es dir denn? – A co tam u Ciebie słychać?

 

E-mail po niemiecku – wzór

Przykład e maila nr 1

Poinformowanie o sytuacji

Hi Butan,
wir haben uns so lange nichts mehr geschrieben. Wie geht es dir denn so? Du wirst nicht glauben was mir passiert ist. Ich habe Dollar John getroffen (den deutschen Battle Rapper!)
Ich habe ihn angesprochen, ein Foto mit ihm gemacht und dann, Achtung!, hat er mir Zwei Freikarten zu seinem Gig geschenkt.
Vielleicht hast du Lust mitzukommen?
Mach´s gut, Max.

Przykład e maila nr 2

Zaproszenie na koncert swojego zespołu

Hallo Janna,
Was gibt es neues? Ich organiesere mit meiner neuen Band „The Leftovers” ein Konzert in unserer Markthalle. Ich wollte nur kurz schreiben, um zu fragen
ob du Lust hättest vorbeizukommen? Ich und die Jungs würden uns sehr freuen!Bis dann, Jannis.

 

Przykład e maila nr 3

Zaproszenie na spotkanie w kawiarni

Liebe Isabelle,
ist ja schon eine lange Zeit her, dass wir uns was geschrieben haben. Ich hab jetzt einen neuen Job, ich bin seit ein paar Tagen Verkäuferin bei NewYorker.
Wollen wir uns mal vielleicht bei einem Kaffee treffen? Wir haben und bestimmt viel zu berichten. Ich hoffe auf eine schnelle Antwort!
Gruß, Susie.

 

Jeśli chcesz stworzyć własny przykład e maila po niemiecku, który posłuży za wzór dla innych lub znasz przydatne zwroty które można wykorzystać pisząc e mail po niemiecku, napisz je w komentarzu, a my umieścimy je na stronie :)

Ocena: 4.2/5 (liczba głosów:10)

2 komentarze

  1. Cześć Eliza!
    Jak wiesz jestem na kursie językowym w Niemczech a dokładnie w Hamburgu jest to miasto portowe. Ogólnie jest tu bardzo pięknie, lecz praktycznie cały czas pada deszcz. Gdy wstaję o godzinie 6 rano na zajęcia, które zaczynam o godzinie 8 widząc za oknem deszczowe ulicę z chęcią zostałbym w domu. Jednak przyjechałem tu nie po to by się wylegiwać, więc ubieram się w sportowe ciuchy i biegnę zrobić rundkę po parku dla lepszego samopoczucia. Wracając do mieszkania zachodzę do piekarni po świeże pieczywo. Po powrocie z jogingu szybki prysznic, śniadanie i idę na zajęcia. Po kilku godzinach nauki wracam do domu aby zjeść obiad, następnie by nie tracić dnia idę po zwiedzać, a jest co zwiedzać. Widziałem już filharmonię nad Łebą, piękny port który jest największym portem w Niemczech i jeden z największych na świecie Hamburg jest położony 110 km od wybrzeża morza Północnego, a port działa u ujścia rzeki Łaby Także tunel pod dnem rzeki Łaba (Alter Elbtunnel). Mam jeszcze bardzo dużo zwiedzania więc w następny weekend zamierzam zobaczyć wszystko co jest najpiękniejsze w tym mieście, oczywiście jak starczy mi czasu. Mam nadzieję że kiedyś wybierzemy się tu razem.
    Pozdrawiam.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *