Godziny po niemiecku

Podawanie godziny po niemiecku

Godziny po niemiecku określamy takim samym sposobem jak w Polsce, tzn. tak jak na tarczy zegarowej. Jest to sposób powszechnie stosowany. W języku niemieckim niemal nie stosuje się podawania godziny w sposób „cyfrowy”, czyli odczytując go tak jakby był na zegarku elektronicznym – najpierw liczba godzin, a później liczba minut. (np. piętnasta czterdzieści dwa), dlatego nie warto się go uczyć. Podamy go jednak poniżej jako drugi sposób na określanie czasu po niemiecku.

„Która godzina?” po niemiecku

Aby dowiedzieć się godziny, możemy zadać pytania: „Wie spät ist es?” lub „Wie viel Uhr haben wir?”. Oba zwroty są odpowiednikami pytania „Która godzina?”.

Jak podaje się godzinę po niemiecku

Pierwszy sposób podawania godziny

Podając godzinę po niemiecku, trzeba pamiętać, że zegar dzieli się „połówkowo”. Tzn. jeśli jest 1-29 minut po jakiejś konkretnej godzinie, podajemy słowo „nach”. Jeśli zegar wskazuje 31-59 minut, używamy „vor”. Jeśli godzina jest pełna mówimy „Es ist”, podajemy godzinę oraz dodajemy pod koniec słowo „Uhr”. Jesłi godzina jest ” w pół do”, mówimy „Es ist halb” i dodajemy godzinę. Kwadrans po niemiecku to „Viertel”. W rozmowie godziny po 12 podajemy jak na zegarku cyfrowym, lecz nie ma, jak np w języku angielskim, rozróżnienia AM i PM.

16:00 – Es ist 16 Uhr. – Jest godzina 16.

12:30 – Es ist halb eins. – Jest w pół do pierwszej.

6:25 – Es ist fünfundzwanzig nach sechs. – Jest dwadzieścia pięć po szóstej.

8:15 – Es ist Viertel nach acht. – Jest piętnaście po ósmej.

Drugi sposób podawania godziny

Drugim sposobem podawania godziny jest sposób „cyfrowy”. Jest on bardzo rzadko używany w Niemczech, lecz warto go podać, bo w porównaniu do języka polskiego istnieje mała różnica. Aby podać godzinę tym sposobem, pomiędzy liczbą godzin, a liczbą minut wciskamy słówko „Uhr„. Jednak pisząc godzinę, słowo Uhr znajduje się na końcu

np. Es ist 8:20 Uhr (czyt. Es ist acht Uhr zwanzig)

14:25 – Es ist 14:25. (czyt. Es ist vierzehn Uhr fünfundzwanzig) – Jest 14:25.

12:02 – Es ist 12:02. (czyt Es ist zwölf Uhr zwei) – Jest 12:02.

07:33 – Es ist 07:33. (czyt. Es ist sieben Uhr dreiunddreißig). – Jest 07:33.

 

Liczby po niemiecku

Dni tygodnia po niemiecku

Miesiące po niemiecku

Pory dnia i pory roku po niemiecku

Daty po niemiecku

 

Godziny po niemiecku są proste, o ile dobrze opanowaliśmy liczby po niemiecku :) Aby je przećwiczyć spróbuj ustawić na zegarku losową godzinę, a później odczytać ją po niemiecku. Gdy będziesz w stanie bezbłędnie i bez zastanowienia podać aktualną godzinę, będzie to znak że udało Ci się w pełni opanować podawanie godziny po niemiecku :)

Ocena: 3.2/5 (liczba głosów:5)

12 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *