Drukarki 3D to z pewnością jeden z bardziej rewolucyjnych wynalazków XXI wieku. Potencjał tego urządzenia jest ogromny, okazuje się jednak, że jego zastosowanie to nie tylko zaawansowane technologie o niemal kosmicznym potencjale. Drukarki 3D znajdują zastosowanie w architekturze, medycynie czy budownictwie na bardzo różnych poziomach zaawansowania. Wykorzystuje się je także na co dzień. W jakim zakresie przydać się mogą w mniej spektakularnych, ale za to bardzo potrzebnych projektach?
1. Medycyna
2. Architektura
3. Branża spożywcza
W zależności od stopnia zaawansowania drukarki 3D albo wykonują drobiazgową obróbkę materiału, albo – w bardziej ekonomicznej wersji wykonują odlew danego projektu. Efektem pracy najdokładniejszego sprzętu są przedmioty dobrej jakości, dokładne i wytrzymałe. Więcej o zasadzie działania przeczytać można na: https://www.morele.net/kategoria/drukarki-3d-712/.
Medycyna
Drukarki 3D w medycynie ułatwiają tworzenie indywidualnie dopasowanych implantów. Korzystać z nich może właściwie każdy z nas, bo drukowane z biozgodnych materiałów implanty i protezy już teraz z powodzeniem zastępują dotychczasowe. Przy możliwościach technologicznych istnieje sposób na rekonstrukcję kości twarzy na podstawie skanów lub cyfrowych modeli, choć prawdopodobnie najwięcej skorzysta na tym stomatologia i ortodoncja. Drukarki 3D to implanty zębów oraz wypełnienia w ciągu zaledwie kilku godzin, a nie – jak dotąd – tygodni.
Architektura
Makiety architektoniczne to jeden ze sposobów na oddanie głównej myśli projektu. Dotąd wykorzystywano je przede wszystkim w dużych, inwestycyjnych realizacjach. Drukarki 3D sprawić mogą, że modele domów, mieszkań i pojedynczych budynków wielorodzinnych staną się codziennością. To wszystko przy krótkim czasie realizacji i niewysokich – w porównaniu do modelowania tradycyjnego – kosztach. Dodatkowo plik z cyfrowym zapisem bez problemu przesłać można drogą elektroniczną, by uzyskać fizyczną kopię w dowolnym miejscu na świecie. Można go również przeskalować i drukować wielokrotnie, wprowadzając wcześniej stosowne modyfikacje.
Branża spożywcza
Dekorowanie jedzenia za pomocą drukarek 3D? To nie tylko możliwe, ale i od kilku lat z powodzeniem realizowane. Podczas pokazów i targów spożywczych te możliwości testować mogą klienci. Na rynku dostępny jest także specjalny sprzęt do drukowania naleśników o różnych kształtach. Inwestuje w tę technologię nie tylko amerykańska armia, ale i lokale gastronomiczne oraz cukiernie. Efektowne realizacje są w zasięgu ręki.