Efektywny kurs języka niemieckiego poprzez fiszki

Nauka z fiszek to skuteczny i przyjemny sposób na naukę nowego języka, szczególnie, gdy jesteś osobą początkującą. Wtedy warto w pierwszej kolejności skupić się na poznawaniu nowego słownictwa i „osłuchaniu” z językiem. Fiszki ze względu na swoją prostą formę i jej niski stopień trudności sprawiają, że kurs języka niemieckiego w tej specyfice jest opcją, która ma wielu zwolenników.

Czym są fiszki?

Niektórzy zapewne pamiętają fiszki jeszcze z czasów szkolnych. Najczęściej robiło się je samodzielnie – najpierw wycinało się małe karteczki, potem na jednej stronie umieszczało pytanie, a na drugiej znajdowała się odpowiedź. Taka forma znacznie ułatwiała naukę do wszelkich kartkówek czy sprawdzianów. Po przeczytaniu pytania można było zastanowić się chwilę nad odpowiedzią, a następnie przewrócić na drugą stronę i zweryfikować, czy jest ona poprawna.

Na tej samej zasadzie działają fiszki wykorzystywane w nauce języków obcych. Są to dwustronne karteczki (w wersji online lub papierowej), które na jednej stronie zawierają słówko w języku obcym (np. die Schwester), a na odwrocie znajduje się jego tłumaczenie (np. siostra).

Kurs języka niemieckiego: jak uczyć się z fiszkami?

Specjaliści w pierwszej kolejności zalecają przejrzenie wszystkich karteczek i podzielenie ich na dwie grupy: słówka i zwroty, które dotyczą codziennych czynności, przydatnych w rozmowie praktycznie z każdym (np. „iść”, „mleko”, „nazywam się…”) oraz pojęć o charakterze bardziej specjalistycznym, których raczej nie wykorzystamy w zwykłej rozmowie (np. „ubezpieczenie” czy „dachówka”). Na początku powinniśmy skupić się więc na nauce haseł zawartych w tym pierwszym zbiorze, ponieważ zapewne ich znajomość będzie najbardziej przydatna, szczególnie na początkowym etapie nauki języka. Gdy już opanujemy podstawowe, kluczowe słówka można spokojnie przejść do tych bardziej zaawansowanych.

Ważne jest, żeby w trakcie takiego samodzielnego kursu wracać do słówek, z którymi już się zapoznaliśmy, ponieważ to, czego się nauczymy z czasem zostanie zapomniane, jeśli nie będziemy powtarzać. Chcąc, żeby taki samodzielny kurs języka niemieckiego poprzez fiszki przynosił oczekiwane efekty, warto opracować plan nauki i częstotliwość powtórek, co pozwoli zwiększyć  ilość zapamiętanego materiału.

kurs języka niemieckiego

Dlaczego warto?

Język niemiecki jest w dzisiejszych czasach bardzo popularny. Używa się go w dużej części krajów europejskich, a jego znajomość wymagana jest na wielu stanowiskach, dlatego warto rozważyć rozpoczęcie kursu języka niemieckiego. Jeśli nie mamy możliwości, żeby wziąć udział w stacjonarnych zajęciach lub chcemy po prostu uzupełnić czy utrwalić wiedzę na nim zdobytą, warto sięgnąć po fiszki. Jest to niepozorna, ale niezwykle efektywna forma nauki, która skutecznie walczy z zapominaniem. Oczywiście pod warunkiem, że uczymy się systematycznie i w konkretnych odstępach czasowych. Warto zwrócić także uwagę na fakt, że pozwala ona na całkowicie samodzielną edukację – nie potrzebna do pomocy druga osoba, możemy samodzielnie „się odpytywać” i weryfikować naszą wiedzę.

Ocena: 5/5 (liczba głosów:1)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *